Close Uwaga! Strona twojprojekt.pl korzysta z danych zapisywanych w plikach cookies. W każdej chwili możesz zablokować wykorzystywanie plików cookies przez twoją przeglądarkę czytaj więcej

Wody gruntowe na działce

Planując zakup działki, budowę domu jednorodzinneg, wykonanie studni, szamba lu przydomowej oczyszczalni ścieków, należy zapoznań się z warunkami geologicznymi występującymi na dzialce tzn. sprawdzić jak położone są wody gruntowe.

Wody gruntowe znajduja się pod powierzchnią ziemi w strefie saturacji (warstwy gruntu całkowicie wypełnionych wodą). Wody gruntowe są zasilane opadami deszczu przenikajacymi przez warstwy przepuszczalne dla wody, a nastepnie zatrzymywane przez warstwy nieprzepuszczalne.

Jeśli poprzedni właściciel działki nie posiada informacji o poziomie wód gruntowych (nie wykonano wcześniej badań, z których czerpalibyśmy wiedzę na ten temat) rozsądnie byłoby zasięgnąć fachowej opinii bezpośrednio od inżyniera geotechnika. Specjalista wybierze się z nami na działkę i wykona kilka otworów badawczych w różnych jej częściach. Geotechnik weźmie również pod uwagę, że poziom wody zmienia się także w zależności od pory roku, opadów atmosferycznych itp. Dlatego w dokumentacji uwzględniona zostanie informacja, z dokładnością do pół metra, o możliwości występowania wód gruntowych na konkretnych głębokościach. Geotechnik uwzględni również, że budowa każdego domu wpływa w dużym stopniu na zmianę układu wód gruntowych zarówno na naszej działce, jak i działkach sąsiednich.

Wyniki badań upewnią nas zatem, że budynek będzie mógł zostać odpowiednio zabezpieczony. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych ze zmianami w projekcie lub naprawami gotowego już domu. W niektórych przypadkach urzędy wydające pozwolenia na budowę mogą wymagać dokumentacji technicznej do zatwierdzenia projektu budowlanego. W takich przypadkach wizyta geotechnika będzie tym bardziej wskazana.

Dokumentacja geotechniczna zawiera m.in.:

  • informację o rodzaju gruntu, nośności gruntów,
  • informację o głębokości występowania wód gruntowych oraz o ich wpływie na posadowienie budynku oraz o stopniu oddziaływania wód gruntowych względem konstrukcji żelbetowych,
  • przekroje geotechniczne, parametry nośności warstw geotechnicznych oraz wnioski i zalecenia.

 

Close_icon

Newsletter TwojProjekt.pl

Zamknij to okno